finmex.pl
Szukaj
Close this search box.
Finmex

Co dalej z rynkiem nieruchomości Chin?

Znaczenie rynku nieruchomości w Chinach jest znacznie większe niż w innych częściach świata. Produkty i usługi związane z nieruchomościami stanowią w najludniejszym państwie świata ok. 29% PKB. Dla porównania analogiczna wartość w USA w szczytowym momencie przed kryzysem finansowym osiągnęła zaledwie 15% PKB. W takich okolicznościach w celu zrównoważonego długoterminowego wzrostu gospodarczego rząd chiński zdecydował się na wprowadzenie regulacji, które mają zmniejszyć udział sektora nieruchomości z 29 do 15%. Regulacje wprowadzono latem ubiegłego roku.

W większości opierają się one na zacieśnieniu warunków finansowania zakupów nieruchomości. Chińscy deweloperzy zostali zobowiązani do spełnienia trzech warunków przed upływem pierwszej połowy 2023 roku. Warunki te dotyczą bardziej restrykcyjnych limitów zadłużenia. Dodatkowo rząd chiński zdecydował się również nałożyć limity na ekspozycje banków na rynku nieruchomości oraz zaostrzyć warunki udzielania kredytów hipotecznych. W takich okolicznościach deweloperzy, którzy mieli wysoki poziom dźwigni stali się bardziej podatni na ryzyko braku wypłacalności. Dodatkowo stanęli oni przed trudną sytuacją szybkiej redukcji poziomu zadłużenia. Taka właśnie sytuacja spotkała EverGrande, drugiego największego chińskiego dewelopera. Większość deweloperów radzi sobie jednak przyzwoicie z nałożonymi regulacjami.

Na 26 najważniejszych chińskich deweloperów tylko jeden nie sprostał do tej pory żadnemu z trzech limitów zadłużenia. 16 deweloperów spełnia już wszystkie warunki, na których realizację mieli czas do końca I połowy 2023 r. Wielu analityków prognozuje, że zmniejszenie udziału sektora nieruchomości w chińskim PKB będzie się wiązało z tymczasowym spadkiem tempa wzrostu PKB.

Analitycy z Morgan Stanley spodziewają się, że z tego powodu rząd chiński zdecyduje się w najbliższym czasie na poluzowanie prowadzonej polityki, by nieco stymulować gospodarkę. Celem Pekinu będzie podtrzymanie tempa wzrostu gospodarczego przy równoczesnym ograniczaniu udziału segmentu nieruchomości w wartości PKB. Bardzo ważnym elementem rozwoju sytuacji na rynku nieruchomości w Chinach będzie to, czy rząd pozwoli upaść EverGrande i jeżeli tak, to jakie to pociągnie za sobą konsekwencje. Zadłużenie spółki przekracza już 300 mld USD. Mimo wszystko na ten moment analitycy MS prognozują, że Chiny osiągną w III kwartale bieżącego roku wzrost gospodarczy w ujęciu dwuletnim CARG na poziomie 4.7%. W czwartym kwartale ma on wynieść 5%.

SPRAWDŹ OFERTĘ SZKOLEŃ FINANSOWYCH FINMEX:

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? PODZIEL SIĘ:

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Podziel się na LinkedInie
Podziel się na Pintereście

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *