finmex.pl
Szukaj
Close this search box.
Finmex

Czy FED odczaruje w środę niedźwiedzi rynek? – Komentarz głównego analityka Finmex

Rynki od tygodnia świecą na czerwono. Dotyczy to zarówno indeksów, akcji oraz kryptowalut. Amerykańskie indeksy od swoich szczytów straciły już ok 10%. Ciężko zatem ruch ten nazwać krótkoterminową przeceną. Inwestorzy zaczynają dopatrywać się w środowym posiedzeniu FED realnej szansy na zacieśnianie polityki monetarnej już w styczniu. Oliwy do ognia dolewa fakt, w którym Biden historycznie tracący popracie (co jest związane z kolosalnymi odczytami inflacji) zaczyna ponaglać FED do działania. Czy zatem presja wywołana ze strony rządzących zmieni stanowisko najbardziej gołębich członków Fed?

Czy Powell poczeka do marca?

W pierwszym wariancie zmiany w wartości stóp procentowych miały być poczynione dopiero po zakończeniu taperu. Tapering w swej pierwotnej wersji miał zostać zakończony w marcu. Na kolejnych posiedzeniach FED w 2021r. ustalono, iż zostanie on przyspieszony, a finalna data przypada na połowę marca 2022r. Czas ten zbiegł się z wykresem kropkowym (głosami bankierów w kwestii podwyżek) oraz kontraktami futures na stopę procentową. Retoryka jednak uległa znaczącej zmianie głównie z powodu kolejnych odczytów inflacyjnych. W styczniu inflacja konsumentów osiągnęła szczyt niewidziany dotąd przez 40 lat – 7%. Pierwsza reakcja rynku była odwrotna do zamierzonej (zgodnej z logiką, która powinna umocnić dolara). Indeks dolara stracił wówczas kilka punktów, a ryzykowne aktywa (w tym waluty) umocniły się wobec amerykańskiego pieniądza.

Ruch ten dobrze widać na powyższym wykresie. Obrazuje go ostatni zjazd na indeksie z poziomu ok. 96,2 do 95 pkt. Dlaczego tak się stało? Wynikiem odwrotnej reakcji była wypowiedź Powella, która w sposób neutralny przedstawiła historyczną inflację. Prezes FED trzymał się założonego planu – czyli końca taperu i rozpoczęciu podwyżek. Rynki zatem wiedząc, że nic się nie zmieni przereagowały dobra dane dla dolara w stronę jego osłabienia. Pojawia się w tym kontekście zatem kluczowe pytanie. Czy w środę, na posiedzeniu FED nadal będzie dominowała marcowa retoryka?

Duża inflacja = problemy Biden’a

Wysoką korelację z inflacją pokazuje sondaż w sprawie poparcia Bidena. W ostatnim czasie spadł on do historycznych poziomów. Stąd też coraz częściej choćby na Bloombergu słyszymy, iż Biden podkreśla, że wysoka inflacja i walka z nią to zadanie Rezerwy Federalnej. Przełożenie wysokiej inflacji na poparcie dla Bidena ma rzecz jasna bardzo logiczne uzasadnienie. Gospodarstwom domowym nie odpowiada drożyzna, co odbija się na negatywnej ocenie obecnych rządzących.

FED potrafił nas zaskakiwać już w przeszłości swoim radykalnym podejściem do zmiany retoryki postrzeganego problemu gospodarczego (najświeższy przykład dot. przejściowej inflacji) oraz podejmowanych na zebraniach decyzji. Oczekiwania inwestorów, co do posiedzenia środowego idą raczej w stronę zacieśnienia polityki. Indeksy i kryptowaluty znacząco się przeceniają, z powodu tego, że inwestorzy nie są już tak bardzo pewni FED’u. Nikt nie jest już przekonany, że Rezerwa Federalna nie podejmie żadnych działań przed zakończeniem taperingu.

Środowe posiedzenie jest zatem kluczowe dla rynków. Brak działań FED’u oraz zachowanie neutralności do połowy marca, może zawrócić trend na rynkach. W tym scenariuszu potencjalnej mini hossie mogą towarzyszyć wyniki spółek technologicznych za czwarty kwartał, które poznamy w tym tygodniu.

Bieżące analizy publikujemy na kanale Finmex Polska

SPRAWDŹ OFERTĘ SZKOLEŃ FINANSOWYCH FINMEX:

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? PODZIEL SIĘ:

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Podziel się na LinkedInie
Podziel się na Pintereście

KOMENTARZE

Jedna odpowiedź

  1. I see You’re truly a just right webmaster. The site loading velocity is incredible.
    It seems that you’re doing any unique trick. In addition, the contents are masterwork.

    you’ve done a magnificent job on this topic! Similar here: sklep internetowy and also here:
    Dyskont online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *